Kegelove cvičenia
Kegelove cvičenie vzniklo už v 19. storočí. Jeho prvotným účelom bolo upraviť drobné anatomické odchýlky, ktoré vznikli pôrodom. V súčasnosti sa používa aj ako prevencia proti postupnému ochabnutiu svalstva tzv. panvového dna. Kegelove cvičenie je navrhnuté tak, aby precvičovalo všetky potrebné svaly panvového dna. Teraz sa pozrieme na základné cviky.Kegelove cvičenie funguje na jednoduchom princípe. Na princípe sťahovania zvieracích svalov. To sú tie svaly, ktoré zadržiavajú moč v močovom mechúre. Cvik je potrebné vykonávať s prázdnym močovým mechúrom.
- Stiahnite zvieracie svaly najpevnejšie ako môžete po dobu aspoň 6-8 sekúnd. Tento cvik opakujte 10krát trikrát denne.
- Pokrčte jednu nohu. Uchopíme ju pod kolenom a pritiahneme stehno k hrudníku. Výdrž. Späť do základného postoja. Opakovanie druhou nohou.
- Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a natiahnite ruky. Pomaly bez švihu si sadnite tak, aby ste si položili dlane na kolená. Sadáme si s výdychom.
- Ležte na chrbte. Upažte ruky. Nohy pokrčte v kolenách polohujete striedavo na jednu a potom na druhú stranu. Výdych s položením nôh na podložku.
- Ľah na bruchu. Jednu nohu pokrčíme v kolene. Následne vytočíme koleno von a nohu posúvame po podložke tak, aby sa koleno dostalo na úroveň pásu. Zadoček sa nám nesmie vysúvať na hor.
Kegelové cvičenie pre mužov prebieha rovnako ako u žien. Teda je potrebné zadržať zvieracie svaly po dobu aspoň 10 sekúnd a potom uvoľniť. Tento cvik opakujeme aspoň 10krát trikrát denne. Preventívnym cvičením sa vyhnete veľkému množstvu nepríjemností.